Stíny Abadanu
2007, 42 minut
Výroba: Martin Doležal
Dále se podíleli: Vladimír Rajchart,Ondřej Hloupý,
Jan Doležal
Obrněná technika: Milan Svoboda
Trailer // FILM // STREAM // FoF // WEBSITE
DVD - informace, objednávka

Hrají: Jakub Hruška, Vladimír Rajchart, Lenka Pikulová, Luboš Klíma, Marek Waic, Vojtěch Straka, Daniel Adam a další
Příběh
Děj filmu nás přivádí do blíže nespecifikované východoevropské země kontrolované spojeneckými vojsky. Sledujeme osud jednotky vyslané na průzkum izolované radarové základny, se kterou bylo nečekaně ztraceno rádiové spojení. Konvoj obrněných transportérů však narazí na komplikace a posádka se musí rozdělit. Skupina šesti vojáků v čele se seržantem Ronnym pokračuje pěšky. Nikdo z nich ještě netuší, co všechno je v lesích Abadanu čeká...
Vznik a natáčení
Stíny Abadanu jsou středometrážním amatérským filmovým pokusem o lehkou atmosférickou sci-fi. Na filmovém projektu se začalo pracovat počátkem března roku 2005. Tehdy Martin Doležal spolu se spolužákem Ondřejem Hloupým přišli s námětem na ponurý film z vojenského prostředí o skupině vojáků uprostřed lesů, kteří při plnění mise čelí neznámému nebezpečí. O týden později již v Kunratickém lese zaznělo slůvko "Akce!" a v ještě skrovném počtu filmařů a jedním hercem byla natočena úvodní scéna snímku. S tímto původním materiálem pak režisér vytvořil provizorní propagační internetové stránky s filmovou ukázkou a po čase oslovil velitele tehdejšího military airsoft týmu 45 Commando Royal Marines Vladimíra Rajcharta s nabídkou hlavní role a spoluúčasti na scénáři. Nelze pominout zásluhy asistenta režie Jana Doležala, který byl, jakožto člen spřátelené jednotky The 2nd Battalion The Light Infantry, s předchozí jednotkou v kontaktu a připravil obě skupiny na budoucí spolupráci.

Již po první schůzce s Vladimírem Rajchartem bylo zřejmé, že nezůstane tak úplně u původního námětu, především co se týče výpravy filmu. Přibyly scény s vojenskou technikou a film dostal zcela nový rozměr. Následovaly poměrně náročné přípravy, režisér s pomocí Ondřeje Hloupého a Vladimíra Rajcharta vypracoval scénář a následně storyboard, Vladimír Rajchart zajistil techniku, upřesnilo se obsazení snímku - zejména nadšenci z obou výše jmenovaných jednotek - a na přelomu dubna a května byla zahájena hlavní část produkce.

V průběhu natáčení však ještě několikrát došlo k úpravě scénáře i rozšíření výpravy. V létě roku 2005 se natočily první scény s technikou nedaleko Chomutova, které byly z velké části přetočeny a rozšířeny v létě roku 2006. V rozmezí let 2005 až 2006 se v občasných intervalech točily pěší scény filmu, exteriéry a interiéry. Film se v té době ještě pořád vyvíjel a konečnou podobu získal až právě před natáčením posledních scén s obrněnými transportéry. Od podzimu 2006 do léta 2007 probíhala postprodukce včetně nové zvukové (postsynchrony) a hudební stopy, vizuálních efektů, a finálního masteringu. Tento úkol byl vložen na bedra jediného člověka – Martina Doležala a je nutno dodat, že jeho splnění byl heroický výkon.
Drobné festivalové úspěchy
Nejlepší technické zpracování na festivalu Stopa Stáni Skřivánka 2008
Externí odkazy, ohlasy, zajímavosti
profil v Česko-Slovenské filmové databázi
profil v Encyklopedii hororových filmů
profil na Film1.cz
profil na Amaterskefilmy.cz
profil na Filmdat.cz
"recenze" na Horror.czHodnocení a komentáře návštěvníků